„A táncosok részben katonák,
részben gladiátorok, részben matadorok.
Magvan bennük a katonák fegyelmezett bátorsága,
A gladiátorok nyers merészsége és a matadorok finomsága.”
José Limón: „On Constancy”
José Limón – szintén egy irányzat névadója – sem törekedett semmiféle harmóniára, koreográfiáiban a nyugtalan, szögletes mozdulatok és a szétzilált szerkezetek főszerepet kaptak. A Limón-technika lényege a mozgás folyamatosságában, a gravitáció és a test kapcsolatának megélésében, a test súlyának tudatos és dinamikus használatában, a gördülésekben, zuhanásokban, lendülésekben rejlik, és ami egykor botrány volt, ma tananyag mindenütt.
Limón technika
„Gurulás és gördülés,
Zuhanás és lendülés,
Megtartás és lazulás,
Maradás és haladás,
Nyitottság és szabadság,
Jó kedv, kacaj, vidámság,
Egyedül és partnerrel,
Gyere folytasd vagy kezdd el,
Figyelj, nézz – láss, táncolj szabadon,
Repülj velünk most a Limónon”
A Limón technika lényege a gravitáció és a test egymásra hatása. A test súlyának használatával, zuhanásokkal, lendülésekkel olyan szabadságot ad a testnek, mely által a táncos látványosan sokkal dinamikusabban használja a gerincét. Fő cél a könnyedség, harmónia kialakítása, megélése.
Az óra első felében a klasszikus Limón gyakorlatokkal a technika alapjait sajátíthatjuk el, a második részben pedig ezeket kombinációkba beépítve gyakorolhatjuk.
Néhány igen fontos fogalom abból származott, hogy Limón tisztelte az enberi testet és teljes mértékben fel tudta használni képességeit anélkül, hogy visszaélt volna vele vagy eltorzította volna azt.
A táncos szerencsés ember, mert munkaeszköze minden szerszámok
legkifejezőbb és legcsodálatosabb szerszáma, – az emberi test.
José Limón: „A táncról”
Forrás: Daniel Lewis – José Limón Tánctechnikája – Budapest, Planétás Kiadó, 2000.